طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

یکی از جوجه کباب های معروف و پرطرفدار در آشپزی ایرانی، جوجه کباب زعفرانی می باشد. جوجه کباب زعفرانی با توجه به نحوه مزه دار کردن آن، عطر و طعم فوق العادی دارد. طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی راحت بوده و به راحتی می توانید در منزل اقدام به تهیه آن نمایید.
در طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی می توانید از بخش های مختلف مرغ مانند سینه مرغ، ران مرغ، کتف مرغ و بال مرغ استفاده نمایید. مهم ترین چاشنی در طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی را می توان زعفران، آب لیمو و پیاز دانست. این ترکیب بی نظیر در واقع طعم فوق العاده خوشمزه ای به جوجه کباب می بخشند. اکثر افراد به  خصوص کودکان طرفدار طعم و مزه لذیذ جوجه کباب زعفرانی می باشند.

فهرست مطالب

 1. مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب ‌زعفرانی (برای ۲ نفر)
 2. دستور پخت جوجه کباب زعفرانی
 3. نکات مهم در پخت جوجه کباب زعفرانی
 4. طرز تهیه ی جوجه کباب زعفرانی تابه ای
 5. طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی داخل فر

 

مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب ‌زعفرانی (برای ۲ نفر)

 • کره ۲۵گرم
 • پیاز بزرگ ۱ عدد
 • مرغ متوسط (نصف مرغ)
 • ماست چکیده نصف لیوان(۵۰گرم)
 • روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری
 • ادویه های مورد نیاز: نمک،فلفل سیاه،فلفل قرمز،زردچوبه،پودر پاپریکا،ادویه ی مخصوص گرمساله مرغ،ادویه ی کاری (هر کدام‌به مقدار دلخواه،حدودا یک تا سه قاشق چای خوری)
 • زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
 • آب لیمو ترش ۶ تا ۸ قاشق غذاخوری

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

دستور پخت جوجه کباب زعفرانی

۱_ ابتدا یک ظرف مناسب انتخاب کنید،جنس ظرف انتخابی شما بهتر است شیشه ای باشد،زیرا آب لیموی مورد استفاده در مواد،با ظروف استیل و یا روحی واکنش اسیدی نشان میدهد و‌برای سلامت غذا مناسب نیست!
۲_ پیازها را پس از گرفتن پوست به صورت خلالی  خرد کنید. در صورت تمایل می توانید فقط از آب پیاز برای طعم دار کردن گوشت مرغ استفاده کنید.
۳_ مرغ را پس از شستشو به اندازه جوجه کبابی خرد کنید و به ظرف حاوی پیازها اضافه کنید.
۴_ اکنون آبلیمو را به همراه روغن زیتون ،زعفران دم کرده ، ماست چکیده ، و ادویه های ذکر شده به ظرف حاوی پیاز و تکه های مرغ اضافه کنید و مواد را خوب مخلوط کنید  تا به تمام نقاط  مرغ برسند.
۵_ پس از اینکه مواد را به خوبی مخلوط کردید درب ظرف را بگذارید، میتوانید از پلاستیک و‌یا سلفون‌میز برای پوشش آن استفاده کنید
۶_ حالا تکه‌مرغ های آغشته به مواد رابه مدت ۲_۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت مرغ علاوه بر اینکه کمی استراحت کند ، طعم دار نیز شود.
۷_ پس از گذشت مدت زمان لازم،اکنون زمان به سیخ کشیدن‌تکه های مرغ است.
۸_ برای این منظور قطعات متناسب با هم را در یک سیخ قرار دهید. مثلا قطعات استخوان دار که دیرتر پخته می شوند را در یک سیخ و قطعاتی که لخم و یکدست هستند را در سیخ دیگری قرار دهید.
۹_ تکه های استخوان دار مرغ مانند کتف و‌بال را بهتر است با چاقو‌ برش کوچکی در سطوح پر حجم آن ایجاد کنید تا مغز پخت شدن آن راحتتر صورت گیرد
۱۰_ در این‌مرحله شما باید منقل ذغال را آماده کنید، توجه داشته باشید که حتما ذغال ها به صورت یکدست روشن شده باشند زیرا ذغال های خام علاوه بر زیانی که برای بدن دارند باعث می شوند کباب طعم دود بگیرد.
۱۱_ بعد از اینکه منقل آماده شد سیخ ها را روی منقل بچینید و به صورت متداوم بچرخانید تا گوشت به صورت یک دست کباب شود.
مدت پخت حدودا باید بین ۲۰الی۴۰دقیقه باشد که بستگی به مقدار وحجم مواد مورد استفاده دارد.
۱۲_ در مرحله ی پایانی،پس از اینکه جوجه ها پخته شد,  کره را ذوب کنید و با مقدار کمی زعفران دم کرده مخلوط کنیدو جوجه کباب ها را به‌وسیله ی قلمو، به سس کره و‌زعفران آغشته کنید.

آموزش آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

نکات مهم در پخت جوجه کباب زعفرانی

نکته ی اول: «نوع زعفران مورد استفاده در جوجه کباب زعفرانی»
۱_ یک جوجه کباب اصل و حرفه ای حتما حتما زعفران آن هم به مقدار زیاد دارد. منتها مشکلی که وجود دارد این است که ما زعفران دم کرده (یا به اصطلاح آب زعفران) را به جوجه ها اضافه می کنیم اما به جای اینکه تکه های جوجه طعم زعفرانی بگیرند پیازها و روغن و آبلیمو و خلاصه هرچی که داخل آن ریختیم طعم زعفران می گیرند و بعدا این مواد زعفرانی دور ریخته می شود که به نظر من خسارت است. خوب پس چه کار می کنیم؟
قبل از اضافه کردن هر چیزی به جوجه (هرچیزی شامل پیاز و آبلیمو و …) به تکه های جوجه خام و خالص رعفران دم کرده اضافه می کنیم و به مدت ۱ ساعت (یا بیشتر) استراحت می دهیم تا تکه های جوجه طعم و رنگ زعفران بگیرند بدون اینکه نگران رنگ و طعم گرفتن پیازها و آبلیمو و سایر مواد باشیم. بعد به آن سایر مواد را اضافه می کنیم.

نکته ی دوم: «جلوگیری از سفت شدن جوجه کباب زعفرانی»
۱_ قبل از اضافه کردن نمک و آب لیمو ترش اگر قطعات گوشت مرغ را به خوبی با روغن مایع مخلوط کنید ، روغن مایع مانند یک کاور عمل می کند و از نفوذ نمک و آب لیمو ترش به گوشت مرغ جلوگیری می کند و باعث لذیذ تر شدن جوجه کباب نیز می شود.
۲_ اگر می خواهید جوجه کباب شما مانند جوجه کباب های رستورانی نرم و لذیذ باشد حتما آب لیمو ترش را به اندازه  به مواد اضافه کنید. اضافه کردن آب لیمو ترش بیش از اندازه علاوه بر اینکه باعث می شود طعم واقعی جوجه ها را حس نکنید باعث سفت شدن جوجه ها نیز می شود.
۳_ از دیگر از دلایل سفت شدن جوجه کباب اضافه کردن نمک زیاد در مایه جوجه کباب است! پس به اندازه آن را اضافه کنید.

نکته ی سوم: « شیوه ی خرد کردن پیاز در طرز تهیه جوجه کباب »
۱_از رنده کردن‌و‌له کردن پیاز بر روی مواد بپرهیزید!  چون اگر پیاز له یا رنده شود به تکه های جوجه می چسبد و جدا نمی شود. بعد که ما روی حرارت کباب می کنیم این پیاز ها سریع می سوزند و ما گمان می کنیم رنگ جوجه عوض شده و پخت آن کافی است. در حالیکه این پیازها هستند که طلایی (و بعضا قهوه ای و سیاه شدند و سوختند) و این باعث می شود پخت را متوقف کنیم و گوشت مرغ به خوبی نپزد و همچنین پیازهای سطح جوجه بسوزند و تلخ شوند. اگر پیاز را به این شکل له کنید ما در جوجه کبابمان یک کاور تلخ و سوخته ی پیازی و گوشتی نپخته داریم. پس  بهترین شکل خرد کردن پیاز و خلال کردن آن در اندازه های درشت میباشد.

آموزشگاه آشپزی - نکات طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

نکته ی چهارم: «مدت زمان طعم دار کردن تکه های مرغ در طرز تهیه انواع جوجه کباب»
زمان گفته شده برای مرینیت کردن بسیار مهم است چون باعث جذب کامل مواد به مرغ و طعم دار شدن گوشت می شود. حداقل زمان مرینیت مواد حداقل ۴ تا ۵ ساعت می باشد چنانچه مرغ ها به مدت کمتر در سس بمانند بافت و طعم ایده آلی نخواهند داشت.

نکته ی پنجم: «اندازه ی مرغ خریداری شده»
هر چه مرغ کوچک‌تر باشد، کباب شما تردتر و خوشمزه تر خواهد شد. ترجیحا از مرغ‌هایی با وزن بیشتر از یک کیلو استفاده کنید.

نکته ششم: «طلایی رنگ‌شدن جوجه کباب»
برای پر رنگ شدن رنگ طلایی کباب‌ها می توانید مقدار زعفران را بیشتر کنید ولی هرگز زیاده روی نکنید.

نکته ی هفتم: «مقدار ماست مورد استفاده»
یادتان باشد که در این طرز تهیه جوجه کباب رستورانی مقدار ماست را تغییر ندهید که طعم غذایتان تغییر نکند.ماست مورد استفاده شما حتما باید شیرین باشد.

طرز تهیه ی جوجه کباب زعفرانی تابه ای

برای تهیه ی جوجه کباب زعفرانی تابه ای، مطابق دستور جوجه کباب زعفرانی عمل کرده با تفاوت اندکی در نوع مواد اولیه،که به شرح‌زیر است:

 • یک عدد فلفل دلمه ای
 • سینه ی مرغ به ازای هر نفر ۲۵۰ گرم
 • سیخ چوبی به مقدار لازم

دستور پخت جوجه کباب زعفرانی تابه ای

۱_ ابتدا پیازها را به صورت درشت خرد کنید.
۲_ پس از آن پیازهای خردشده را به همراه نمک و فلفل در یک کاسه ریخته و با دست با هم مخلوط می‌کنیم و تا زمانی که پیازها لعاب‌دار شوند به این کار ادامه می‌دهیم.
۳_ در ادامه سینه های مرغ را به قسمت‌های کوچک تقسیم کرده و به مخلوط پیاز اضافه می‌کنیم و آن را با دست به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم و زعفران دم کشیده را به میزان دلخواه به ترکیب اضافه می‌کنیم.
۴_ در ادامه فلفل دلمه‌ای ها را خرد و به ترکیب موجود در کاسه اضافه می‌کنیم.
۵_  پس از آن نوبت به آبلیمو می‌رسد. برای اینکه طعم بهتری به جوجه کباب تابه‌ای خود دهید پیشنهاد می‌کنیم تا از آبلیمو تازه و یا از لیمو سبز برای این کار استفاده کنید.
۶_ ماست را به مخلوط جوجه خود اضافه کرده و برای اینکه مواد به خوبی با هم ترکیب شوند و طعم لذیذی به گوشت دهند در آن را بسته و برای یک ساعت آن را درون یخچال قرار می‌دهیم.
۷_ پس از ۱ ساعت مواد اولیه تهیه جوجه کباب تابه‌ای را از یخچال خارج می‌کنیم، به آن روغن اضافه می‌کنیم و برای ۱۲ ساعت دیگر در یخچال قرار می‌دهیم.
۸_ پس از ۱۲ ساعت می‌توانیم کاسه مواد اولیه آماده شده را از یخچال خارج کرده و به کمک سیخ‌های چوبی جوجه‌ها را به سیخ بکشیم.
۹_ در صورتی که سیخ چوبی در منزل ندارید می‌توانید جوجه‌ها را به همان صورت از ظرف خارج و در ماهیتابه سرخ کنید.
۱۰_ رای سرخ کردن جوجه لازم است ابتدا کره را در ماهیتابه آب کنیم، سپس جوجه‌های سیخ‌شده (یا تک تک) را به داخل ماهیتابه اضافه می‌کنیم. پس از پر شدن کف ماهیتابه در آن را می‌بندیم تا گوشت جوجه‌ها به خوبی پخته شود. ( توجه داشته باشید که هر چند دقیقه یک بار آنها را زیر رو کنید تا هر دو طرف جوجه‌ها به خوبی پخته شود.)  پس از پخت تمام جوجه‌ها می‌توانیم آن را به ظرف دیگری منتقل کنیم. اکنون آماده است برای نوش جان کردن شما.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی در تابه

نکاتی در طرز تهیه جوجه کباب تابه‌ای باید مد نظر داشته باشید

۱- با توجه به اینکه جوجه‌ها در ماهیتابه سرخ می‌شوند بهتر است آنها را در قطعه‌های کوچک برش داده شوند .
۲- استفاده از ماست زیاد باعث تغییر مزه اصلی غذا می‌شود، پس در مصرف به اندازه ی آن دقت لازم‌را داشته باشید.
۳- توجه داشته باشید که در این مدل از جوجه کباب،اگرکه در ابتدای مزه‌دار کردن جوجه، روغن را به گوشت اضافه کنید، روغن مانع طعم‎دار شدن جوجه ها می شود!  به همین دلیل فاصله زمانی یک ساعت بین طعم‌دار شدن و اضافه کردن روغن به ترتیب در نظر گرفته شده است که زمان مناسبی است.
۴- از حرارت متوسط برای پخت جوجه‌ها استفاده کنید، حرارت و‌شعله ی کم باعث سفت شدن گوشت و شعله زیاد باعث خام ماندن مغز آنها می‌شود.
در انتهای متن برای شما عزیزان یک‌روش دیگر تهیه ی جوجه کباب که شاید کمتر دیده و‌ یا شنیده باشید را آورده ایم.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی داخل فر

برای این منظور،از همان دستور مواد اولیه و طعم دار کردن که برای جوجه کباب زعفرانی استفاده شد بهره میگیریم،با تفاوتی اندک که در ذیل به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

نکات پخت جوجه کباب زعفرانی در فر

پس از اینکه مواد را مانند دستور جوجه‌کباب زعفرانی طعم‌دار نمودید،و به داخل یخچال قرار دادید تا استراحت کند،بعد از حداقل دو ساعت، دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را نیز به مواد بالا اضافه نموده و مجددا اجازه دهید تا جوجه ها مزه دار شوند.
پس از مدت زمان ذکر شده در بالا، کف یک ظرف پیرکس یا سینی فر را با کره یا روغن ترجیحا روغن‌سرغ کردنی کمی چرب نمایید وسپس جوجه ها را کف ظرف بچینید (دقت نمایید در هنگام چیدن جوجه ها پیاز ها به جوجه نچسبیده باشند)
پس از چیدن جوجه ها، کمی از مایه داخل کاسه را روی جوجه ها ریخته و داخل فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگرد به مدت ۴۰ الی ۶۰ دقیقه قرار می دهیم.
در حین آماده شدن جوجه ها در فر، چهار عدد گوجه فرنگی را شسته، از وسط دو نصف کرده و داخل سینی فر قرار دهید تا گوجه ها هم کبابی شوند.
جوجه ها را پس از کباب شدن در کنار گوجه فرنگی های کبابی شده سرو نمایید.

امتیاز شما :
اشتراک گذاری:

دستورات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آکادمی آشپزشو قنادشو در جهت اعتلای دانش آشپزی و شیرینی پزی کشور اقدام به برگزاری دوره های متنوع و کاربردی بامحوریت دوره های ورکشاپ و عملی کرده است.

آدرس

تهران ، خیابان جمهوری ، خیابان کارگر جنوبی ، نرسیده به میدان پاستور ، نبش کوچه سعیدی ، پلاک ۶ ، واحد ۷

شماره تماس

۰۲۱۶۶۷۱۵۴۶۶