برای دیدن تقویم آموزشی کلاس های حضوری اینجا کلیک کنید :)

مهاجرت از طریق آشپزی

در میان رشته‌های شغلی مورد نیاز در فهرست کشور‎های پیشرفته جهان برخی مشاغل خدماتی نظیر آشپزی و سرآشپزی هم وجود دارد که فرصت‌هایی را برای عده‌ای از شاغلین آن‌ها پدید آورده است. در اینجا نگاهی اجمالی به این دو عنوان شغلی داریم.

برای انجام کارهای مختلف مثل مهاجرت از طریق آشپزی در هر کشوری بجز کشوری که زادگاه فرد است، قطعا باید مدارک معتبری که کشور مقصد آن ها را قبول داشته باشد و بتواند پذیرش نامه ای برای فرد متقاضی در نظر بگیرد. معتبرترین مدرکی که در تمام جهان مورد قبول کشورهای مختلف می باشد، مدرک بین المللی است و فردی که قصد مهاجرت از طریق آشپزی را دارد، باید نسبت به تهیه مدرک بین المللی آشپزی خود اقدام نماید تا بتواند راحت تر به هدف خود برسد.

در میان مشاغل مورد نیاز در کشور‎های پیشرفته دنیا از جمله کانادا، آمریکا، استرالیا و کشور‎های اروپایی برخی مشاغل خدماتی نظیر آشپزی، فرصتی مناسب برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‎کنند را فراهم می‎کند. در ادامه نگاه اجمالی به این عنوان شغلی می‎پردازیم.

مهاجرت از طریق آشپزی

فهرست مطالب

دلایل نیاز به آشپزی در کشور‎های پیشرفته دنیا

برخلاف تصوری که اغلب مردم ایران از کشور‎های پیشرفته دنیا دارند، آن‎ها را با آزمایشگاه‎ها، دانشگاه‎ها و کارخانه‎ های بزرگ و نظایر این‎ها می‌شناسند. در حالی که بخش خدمات نقش عظیمی در ارتقا استانداردهای زندگی در این کشورها داشته و کماکان دارد. افزایش رفاه، عموماً منجر به افزایش نیاز در بخش آشپزی می‎شود.

آشپزها و سرآشپزها در طیف گسترده‌ای از مکان‌ها استخدام می‌شوند: رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خدمات عمومی، بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و حتی مؤسسات تحقیقاتی. برای این رشته‌ها تجربه موفق بسیار مهم تر از تحصیلات است. اما با داشتن مدارک بین المللی آشپزی، فرد می‎تواند با طیف گسترده تری از غذاها آشنا شود و مهم تر از آن، فرهنگ حاکم بر محیط‌های حرفه‌ای‌تر را تجربه کند. همچنین با این مدرک که از آموزشگاه‎ آشپزی معتبری دریافت شده باشد تأثیر بسزایی دارد.

دلایل نیاز به آشپزی در کشور‎های پیشرفته دنیا
مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی

مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی

به‌طور مثال در شهر تورنتوی کانادا بیش از ۷۰۰۰ رستوران و ۱۶۰ هتل وجود دارد که متقاضی تعداد زیادی آشپز که دارای مدرک بین المللی آشپزی هستند. برخی از سرآشپزها بعد از کسب شهرت مناسب به تأسیس رستوران خاص خود اقدام می‌کنند تا با راه‌اندازی یک کسب‌وکار شخصی درآمد بیشتری کسب کنند. علاوه براین رستوران‌های کوچک و بزرگی وجود دارد به غذاهای محلی سرو می‌کنند و همیشه لبریز از مشتری هستند.

مردم در این کشور‎ها علاقه زیادی به رستوران رفتن دارند و برخی از آن‌ها که درآمد بیشتری دارند بعضاً هر روز رستوران می‌روند. همچنین در نسل جوان در کشور‎های پیشرفته چون معمولاً هر دوی آن‎ها شاغل هستند تقریباً هیچ‌گاه در خانه غذا نمی‌خورند و مهمان ثابت رستوران‌ها و فست فودها هستند.

بررسی موضوع مهاجرت از طریق آشپزی

برای انجام کارهای مختلف مثل مهاجرت از طریق آشپزی در هر کشوری بجز کشوری که زادگاه فرد است. قطعا باید مدارک معتبری که کشور مقصد آن ها را قبول داشته باشد و بتواند پذیرش نامه ای برای فرد متقاضی در نظر بگیرد. معتبرترین مدرکی که در تمام جهان مورد قبول کشورهای مختلف می باشد، مدرک بین المللی است. فردی که قصد
 مهاجرت از طریق آشپزی را دارد، باید نسبت به تهیه مدرک بین المللی آشپزی خود اقدام نماید تا بتواند راحت تر به هدف خود برسد.

پیش نیاز‎های مورد نیاز برای مهاجرت از طریق آشپزی

اولین شرط برای اقدام کاری به عنوان آشپز داشتن یک پیشنهاد کاری تمام وقت از یک کارفرما است. این پیشنهاد کاری تنها با داشتن یک مدرک بین المللی آشپزی معتبر کسب می‎شود. شما با ارائه مدرک بین المللی آشپزی خود که از طریق یک آموزشگاه آشپزی معتبر دریافت نموده‌اید به همراه یک توصیه نامه از طرف سرآشپز آموزشگاه آشپزی به کارفرمای خود در کشور‎های پیشرفته دنیا زمینه را برای مهاجرت از طریق آشپزی برای خود و خانواده خود فراهم می‌کنید.

بعد از ایجاد ارتباط با کارفرما وقت آن رسیده است که از شرایط کاری و امکانات رفاهی که کارفرما برای شما در کشور مقصد فراهم می‌کند مطلع شوید که از طریق مکالمات اینترنتی این قسمت صورت می‌گیرد. در نتیجه شما برای برقراری ارتباط با کارفرمای خود نیاز به تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارید.

نکته بسیار مهم برای مهاجرت از طریق آشپزی، آشنایی به غذا‎های ملل مختلف است که خواهان بسیاری را در کشور‎های پیشرفته دنیا دارد. اکثر مردم این کشورها علاقه‌مند به غذاهای کشور‎های دیگر ازجمله ایران، چین، هند هستند. لذا شما با دریافت مدرک بین المللی آشپزی از یک آموزشگاه آشپزی معتبر می‌توانید ادعا کنید که بسیاری از غذاهای ملل مختلف را آموخته‌اید و توانایی پخت این غذاها را دارید. همچنین معیار دیگری که بسیار مهم است خلاقیت در پخت غذاهای جدید می‎باشد که بازهم مدرک بین المللی آشپزی این حس را در کارفرمای شما القا می‌کند، که شما توانایی پخت غذا‎های جدید را با توجه به دوره آشپزی که در یک آموزشگاه آشپزی گذرانده‎اید دارید.

پیش نیاز‎های مورد نیاز برای مهاجرت از طریق آشپزی
تأثیر مدرک فنی حرفه‎ ای در مهاجرت

تأثیر مدرک فنی حرفه‎ ای در مهاجرت

مدرک فنی حرفه درزمینهٔ آشپزی تنها مدرک معتبر در ایران است. همچنین قابلیت ترجمه شدن را دارد و از آن به عنوان یک مدرک بین المللی آشپزی یاد می‎شود. زیرا این مدرک در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا دارای اعتبار است. با ارائه این مدرک می‎توانید متقاضیِ دریافت شغل در کشور موردعلاقه خود باشید.

حقوق آشپز با مدرک بین المللی آشپزی

حقوق آشپزی با مدرک بین المللی آشپزی از حقوق یک فرد بومی در کشور‎های غربی کمتر نیست و با این حقوق می‎تواند یک زندگی بی‌دغدغه را در این کشور‎ها تجربه کند. افرادی که قصد مهاجرت از طریق آشپزی را دارند، اجازه یک سال اقامت در کشور مقصد را خواهند داشت و هر ساله باید این اقامت را تمدید کند و پس از سه سال می‎تواند اجازه اقامت موقت را در این کشورها داشته باشد.

نکته بسیار عالی در مورد مهاجرت از طریق آشپزی این است که خانواده آشپز می‎توانند همراه آشپز مهاجرت کنند و اجازه اقامت در کشور مقصد را خواهند داشت.

نحوه دریافت مدرک بین المللی آشپزی

شما با مراجعه به سایت آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو در یکی از دوره‎های آنلاین یا حضوری این آموزشگاه آشپزی ثبت نام می‎کنید و پس از گذراندن دوره نسبت به اخد مدرک بین المللی خود اقدام می‌کنید. که هر یک را در ادامه به صورت جدا شرح خواهیم داد.

دوره‎ های حضوری آموزشگاه آشپزی

شما با ثبت نام در این دوره و کسب مهارت‎های لازم در آزمون کتبی شرکت می‎کنید. با کسب حداقل نصف نمرات از مجموع نمرات در نظر گرفته شده، شما اجازه شرکت در آزمون عملی را خواهید داشت. در آزمون عملی با حضور در آموزشگاه آشپزی اقدام به پخت موارد مورد نظر داور فنی حرفه ‎ای می‌کنید. یا متناسب با دوره با شما هماهنگ می‎شود و غذا را آماده کرده و به آموزشگاه آشپزی می‎آوردید. در آنجا از شما چندین سؤال در مورد پخت مواد غذایی می‎پرسند و در صورت ارائه پاسخ مناسب شما در آزمون عملی نیز موفق می‎شود و بعد از گذشت چند روز مدرک شما آماده می‎شود.

دوره‎ های آنلاین آموزشگاه آشپزی

در این مورد نیز بعد از مراجعه به وب‌سایت و ثبت نام در دوره و گذراندن دوره به صورت آنلاین و کسب مهارت، یک هزینه مجزا را برای شرکت در آزمون پرداخت می‎کنید و همانند دوره‎های عملی در آزمون کتبی شرکت می کنید. در صورت موفقیت در این مرحله، چنانچه ساکن تهران باشید نمونه‎ کار‎های خود را به آموزشگاه آشپزی میاورید و مورد ارزیابی قرار میگیرد و در صورتی که ساکن تهران نباشید، می‌توانید با تهیه یک فیلم کوتاه و توضیح در مورد روند کار خود مرحله آزمون عملی را بگذرانید و مدرک بین المللی خود را دریافت کنند. و مهاجرت از طریق آشپزی برای این افراد دیگر کاری نخواهد داشت.

دوره‎ های حضوری آموزشگاه آشپزی
بررسی شغل آشپزی در کشور ایران

بررسی شغل آشپزی در کشور ایران

متاسفانه در کشور ایران توجه کافی به شغل آشپزی، آشپز و به طور کلی رشته های خدماتی و فنی نمی شود. اغلب این رشته و شغل را خیلی کم می شمارند و حتی فکر پیشرفت و رسیدن به مقاطع بالاتر از طریق آشپزی را یک رویا می دانند. این بی توجهی آنقدر زیاد است که حتی در هنگام انتخاب رشته در دوران دبیرستان، کمتر پدر و مادری یافت می شود که اجازه ی تحصیل فرزند خود در رشته های خدماتی و فنی از جمله آشپزی، آرایشگری و یا خیاطی را به فرزند خود بدهد.

سطحی نگر بودن پدران و مادران می تواند آینده ی فرزند آن ها را تحت تاثیر قرار بدهد و آن ها نه تنها در رشته های مورد علاقه ی خود تحصیل و کار نکنند بلکه بالاجبار والدین خود وارد رشته هایی شدند که هیچ علاقه ای به آن ندارند. طبیعتا وقتی وارد بازار کار آن رشته هم شوند، به دلیل عدم علاقه، موفق هم نخواهند شد و هیچ پیشرفتی هم در پیش روی نخواهند داشت. و اگر هم به مهاجرت به کشورهای مختلف علاقه مند هستند، با مدرک بین المللی آشپزی می توانند به هدف مهاجرت خود هم دست پیدا کنند.
اما اگر با تدبیر و تفکر عمیق، اجازه ی تحصیل در رشته آشپزی و دیگر رشته های خدماتی و فنی، به نوجوانان داده شود، قطعا آینده ی خوب و روشنی در پیش روی این افراد خواهد بود. به طور قطع به یقین می شود ادعا کرد که هیچ آشپز در دنیا بدون شغل نخواهد ماند زیرا خوردن غذا و تهیه کردن غذا برای ادامه ی زندگی و زنده ماندن افراد یک الزام است. بدون خوردن غذا افراد حتی زنده نخواهد ماند تا به انجام کارهای دیگر خود بپردازند.

بررسی آینده ی شغل آشپز ها و مهاجرت از طریق مدرک بین المللی آشپزی

همانطور که در قسمت قبل اشاره نمودیم، آشپز های حرفه ای که اغلب دارای مدرک بین المللی آشپزی هستند، و شغل آشپزی در هر کشور و نقطه ای از جهان جزو واجبات محسوب می شوند و نبودشان قابل تصور نیست چرا که تعداد زیادی از افراد از گرسنگی خواهند مرد. این تعداد زیاد می توانند کسانی باشند که یا خود آشپزی بلد نیستند و یا به دلیل مشغله های کاری خود، نمی توانند در خانه غذا تهیه کنند. پس می توان گفت پیشرفت های صنعتی جوامع امروزی و افزایش مشغله های مختلف افراد در انجام این کارها، نیاز به آشپز و رستوران را در کشور ها نسبت به قبل به میزان زیادی افزایش داده است.

افراد امروزه آنقدر مشغول هستند که وقت کمی به خوردن غذا اختصاص می دهند. پس آشپز ها باید در رستوران ها و غذاخوری ها، با مهارت و دقت غذاهای مختلف را آماده کنند تا این افراد گرسنگی خود را برطرف کنند. با نوآوری ها و ورود غذاهای مختلف از فرهنگ های دیگر، تنوع غذاها و دسر ها بسیار زیاد شده است. افراد با شرکت در کلاس های آموزشگاه آشپزی به صورت حضوری یا آنلاین، قادر به طبخ و ارائه ی تمام این غذاها هستند.

پس اگر واقعا به آشپزی علاقه مند هستید و حتی در این رشته تحصیل ننموده اید، می توانید با شرکت در کلاس های متنوع آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو و تهیه مدرک بین المللی آشپزی، یک آینده ی درخشان برای خود بسازید. داشتن مدرک بین المللی آشپزی در تمام کشور ها از اهمیت زیادی برخوردار است و افراد اعتماد زیادی به آشپز های دارای مدرک بین المللی آشپزی دارند. مزیت داشتن مدرک بین المللی آشپزی راحت تر کردن امکان مهاجرت از طریق آشپزی می باشد. به این معنا که این افراد حتی اگر در کشور زادگاه و میهن خود، نتوانند به هدف شغلی خود برسند، می توانند به اکثر کشورها حتی کشورهای توسعه یافته مهاجرت کنند.

مهاجرت از طریق مدرک بین المللی آشپزی
انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت از طریق آشپزی

انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت از طریق آشپزی

با در دست داشتن مدارک معتبر از جمله مدرک بین المللی آشپزی، می توانید به کشورهای زیادی در سطح دنیا مهاجرت کنید. بسیاری از کشورها چه توسعه یافته و چه در حال توسعه، به دنبال افراد خبره در حیطه ی آشپزی هستند و ترجیح می دهند اغلب از افرادی که مدرک معتبری از طریق اینترنت و شرکت های مهاجرتی ارائه نموده اند، استفاده کنند تا رستوران و محل کسب خود از آشپزی را با آوردن آشپزی که دارای مدرک بین المللی آشپزی است و قادر به تهیه ی انواع غذاهای ملی و حتی غذاهای مربوط به کشور های دیگر می باشد، گسترش دهند و در سطح ملی و جهانی رستوران خود را معرفی کنند.

در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت از طریق آشپزی لازم است ویژگی ها و تا حدودی فرهنگ آن کشور را از قبل بدانید. در این مورد تحقیق کنید تا راحت تر با مردمان آن کشور بتوانید ارتباط برقرار کنید. البته تعداد ایرانی های مقیم در اغلب کشور های توسعه یافته به نسبت آنقدر زیاد می باشد که آشپزهای ایرانی دارای مدرک بین المللی آشپزی اگر به این کشور ها مهاجرت کنند، حس غریبی نخواهند داشت و هموطنان خود را به راحتی پیدا خواهند کرد.

البته معمولا آشپزهای دارای مدرک بین المللی آشپزی، به دلیل مطالعه و تحقیق در مورد غذاهای کشورهای مختلف، تا حدودی با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور ها هم آشنا هستند. زیرا انواع غذاهای مورد استفاده ی هر کشور، جزو مواردی است که نشان دهنده ی فرهنگ این کشورها می باشد.

کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و آمریکا از جمله کشورهای توسعه یافته ای هستند که به دلیل داشتن پناهنده ها و مقیم هایی از کشورهای مختلف، نیاز به آشپزهای دارای مدرک بین المللی آشپزی می باشند که قادر به ارائه ی انواع غذاها و دسر ها باشد.

پرسش های متداول جهت مهاجرت از طریق آشپزی

بله مدرک بین المللی آشپزی قابل ترجمه میباشد. این مدرک تحت سازمان جهانی ILO است و بعد از گرفتن آن میتوانید در کشورهای آسیایی اروپا و حتی آمریکا مشغول به کار شوید.

رشته آشپزی در همه جای دنیا متقاضی دارد زیرا یکی از مهم ترین نیازهای بشر را تامین میکند.  

شما چه در ایران چه درخارج از ایران باید به عنوان یک آشپز اصول اولیه آشپزی را بیاموزید. حتی صرف داشتن مدرک بین المللی تضمینی برای کار شما در خارج از کشور نیست این مدرک یک امتیاز برای شماست که در کنار تجربه کافی و رزومه کاری بتوانید مهاجرت کنید.

فرم درخواست مهاجرت از طریق آشپزی

نظرات شما پیرامون مهاجرت از طریق آشپزی
دیدگاه کاربران
  • پروانه پورمعینی 17 مرداد 1401

    امیدوارم با کمک شما بتوانم مورد قبول یک هتل یا رستوران در انگلیس شوم چون من زیر ۲۰۰ میلیون سرمایه دارم البته دبیر بازنشسته هستم و کلاس آشپزی هم داشتم

ارسال دیدگاه